Products

Products

Chickens (Barnyard Mix)


Chick (straight run):  

1 week old $3 

2-4 weeks old $7 

5-8 weeks old $15

9-12 weeks old $20 

13-18 weeks old $25

19-24 weeks old $30

25+ weeks old $40

Dozen Chicken Eggs $5

Dozen Chicken Hatching Eggs $20


Turkeys (Heritage Bourbon Red) MORE BREEDS COMING SOON!!!

Tom (male) Turkey $150

Jenny (female) Turkey $140

Turkey Poult (straight run) $20 per

Turkey Eggs $2 per

Dozen Turkey Hatching Eggs $5 per


Rabbits (Rex, Silver Fox, American Chinchilla)

Pedigreed Rabbit $50

Non-Pedigreed Rabbit $40


Ducks

Muscovy / Pecking $40


Goats (Nubian / Boar)

Harvest ready (Male / Female) $500

non-pedigree $450


Pigs: (Kune Kune - A friendly breed that likes to forage. Produces reddish meat that is absolutely delicious.)

Proven sow (12+ months old): $1,250

Proven Boar $1,100

Whole pig processed packaged and delivered $1,200

9 month old gilts: $750

9 month old boars: $650

6 month old gilts: $600

6 month old boars: $500

3 month old gilts $250 

3 month old boars $200


Starter Plants:

Plants: All fruit / vegetable plants are heirloom varieties (non GMO). Most flower varieties are heirloom except Wave Petunias

Garden Bundle ($35) (4 tomatoes of your choice from normal selection, 2 sweet peppers, 2 hot peppers, 1 cucumber, 1 zucchini, 1 yellow squash, 6 herbs (your choice).

Tomatoes (Ponderosa Red, Pink Brandywine, Big Rainbow, Cherokee Purple, Red Cherry, San Marzano) $3.50 each or 3/$10

Other tomato varieties $5

Peppers (California Wonder bell, jalepeno, orange habenero) $3.50 each 3/$10

Other pepper varieties $5

Herbs 2.50

6 pack flowers $2 per plant or 6 pack for $10 (violas, impatiens, marigolds)

Other Vegetables (cucumber, yellow squash, zucchini) $3

Flowers $4 (zinnias, nasturtiums, sunflowers, petunias, calendula, shasta daisy, dahlia, Gomphrena)

Click here to place plant order.


Produce:

List will be provided later this season along with pricing.



Other Items:

Freeze Dried Candy: $3 small bag, $5 medium bag, $10 large bag

Turkey feather quill $5

Bag of rabbit manure $4 a gallon

Services

As most at home services are often unique from one another, it is difficult to know exactly how we can help or how much it will cost. Give us a call or send us a message so that we may better serve you.  

Training: $10 - $125 Depending on group size, materials, length of class, and location.

Tilling: $99 per 1/8th acre within a 10 mile radius.  

Excavating / Grading / Post Hole Digging and More: $1500 per day plus materials for smaller jobs. Per day price reduced for larger jobs. (fully insured)